söndag 16 december 2012

ny tröja

Rolff har fått en ny tröja, sedan han totalt slitit ut sin gamla.
 
Vi har en frusen hund och vi bor i ett gammalt hus, där det ibland drar längs golven. När man tar fram tröjan för att ta på den sitter Rolff som ett ljus och verkar längta efter värmen i den. Den glider ner i halsen en hel del, så det ska stickas knapp-band för att liksom hänga upp den i halsbandet. Det kommer att bli jättebra.

Och nej, det är inte reflexer och vindtätt och till för att vandra i skogen eller så. Det är en tröja. Att mysa i. Inomhus. Hunden är fin. Tröjan är fin och hunden älskar den.

Garn: Drops Nepal på stickor 4mm.

33 kommentarer:

  1. Grymt snygg! Både hunden och tröjan:-)

    SvaraRadera
  2. Fin!
    Nu kände jag att jag fick en knuff att sticka färdigt hundtröjan jag håller på med.
    Det är märkligt hur tydligt hundar kan visa att dom gillar varma tröjor. Vår gårdshund är såå frusen och vill nog gärna ha tröjan som hänger halvfärdig på stickorna.

    SvaraRadera
  3. Min hund gillar inte att ha på sig tröja, eller hundtäcke, men hon är konstig.
    Mitt krympta pannband har hon gärna som halsband eller en sjal runt halsen.
    Rolffs tröja såg fin ut!

    SvaraRadera
  4. Han är så fin! Skönt för honom att han har en snäll matte som gör så att han slipper frysa ;)

    SvaraRadera
  5. Så nöjd han ser ut Rolff :)

    SvaraRadera
  6. This routine is for innovative muscle contractors who have conditioned their own systems, but are looking for increasing their dimension and muscle shape. The opposite part of the work out coin is mental. It is essential to your progression to be able to visualize what you are trying to accomplish. Find pictures of how you want your entire human body to look and look at them repeatedly per day. When getting ready to work out, close .
    http://musclebuild-site.com/

    SvaraRadera
  7. Michael Kors Outlet Store http://www.michaelkorsoutletsstores.us.com

    Coach Purses http://www.coachpurses.eu.com

    Coach Outlet http://www.coachoutlet2016.us.com

    Tory Burch Shoes http://www.toryburch-outlet.us.org

    Longchamp Outlet http://www.longchampoutlet.in.net

    Michael Kors Handbags http://www.innnov8.com

    Coach Outlet http://www.innnovate.com

    Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoes.us.org

    Moncler Jackets http://www.monclerdownjackets.us.com

    North Face Outlet http://www.northfacestoreoutlet.in.net

    Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletstore.us.com

    Moncler Outlet http://www.moncleroutletonline.in.net

    Coach Factory http://www.maganates.com

    Coach Factory Outlet http://www.coachfactorysoutlet.in.net

    Kate Spade Outlet http://www.katesapdeoutlet.us.org

    Ray Ban Outlet http://www.raybanoutletstore.in.net

    Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoes2016.in.net

    North Face Outlet http://www.northfaceoutlets.us.org

    Coach Factory Outlet http://www.coachoutletstore.name

    Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.name

    Coach Outlet http://www.coach-outlets.us.org

    Nike Roshe Run http://www.tanie-nikerosherun.pl

    Buty Nike Air Max http://www.airmaxsprzedazdla.pl

    Nike Air Max http://www.nikeairmax.us.org

    Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoe.in.net

    Christian Louboutin Outlet http://www.christianlouboutinoutlet.us.org

    Balenciaga Handbags http://www.balenciagaoutlets.us.com

    Balenciaga Handbags http://www.balenciaga-handbags.us.com

    Kate Spade Outlet http://www.katespadefactoryoutlet.in.net

    Toms Shoes http://www.tomshoesoutlet.us.com

    Hermes Belt http://www.hermes-belts.us.com

    Prada Outlet http://www.pradafactoryoutlet.com

    Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuittonsoutlet.us.com

    North Face Outlet Store http://www.northfaceoutletstore.in.net

    North Face Jackets http://www.north-face.in.net

    North Face http://www.north-faceoutlets.us.com

    Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuitton-outlets.us.org

    Timberland Boots http://www.timberland-outlets.us.com

    Cheap Timberland Boots http://www.timberlandoutlet.us.com

    Tory Burch Outlet http://www.outlettoryburch.us.com

    Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletusa.us.com

    Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenstoreoutlet.us.com

    Gucci Shoes http://www.guccifactoryoutlet.name

    Gucci Outlet http://www.guccioutletco.us.com

    North Face Jackets http://www.northfacefactoryoutlet.us.com

    Prada Outlet http://www.pradaoutlets.in.net

    Hollister Clothing http://www.hollister-clothing.us.com

    Ferragamo Shoes http://www.ferragamoshoes.us.org

    Tiffany Outlet http://www.tiffany-outlets.us.com

    Tiffany Outlet http://www.tiffanycooutlet.us.com

    NFL Jerseys http://www.nfljerseys.name

    Toms Outlet http://www.outlettoms.us.com

    Cheap Jordans http://www.cheapjordans.eu.com

    North Face Outlet http://www.thenorthfaceoutlet.us.org

    Michael Kors Outlet http://www.michael-korsoutletstores.us.com

    Prada Handbags http://www.pradaoutlet.us.org

    Chan Luu Sale http://www.chanluu.us.com

    Toms Outlet http://www.tomsoutletstores.us.com

    Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.us.org

    Beats By Dr Dre http://www.beatsbydrdre.us.org

    Coach Outlet http://www.coachstoreoutlet.us.org

    Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoe.eu.com

    Valentino Shoes http://www.valentinoshoes.eu.com

    Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutlet.us.org

    Coach Factory Outlet http://www.coachfactoryoutlet.us.org

    Coach Outlet Online http://www.coachoutletonlinestore.us.org

    Coach Purses http://www.coachpurse.us.com

    Kate Spade Outlet http://www.katespadefactoryoutlet.us.com

    Toms Shoes http://www.tomoutlet.us.com

    Louis Vuitton http://www.louisvuitton-outletstores.us.com

    SvaraRadera