söndag 30 september 2012

Jag är en fru

Det går inte. Det är för stort. Det är privat. Det är för nära. Det är för fantastiskt. För att omsätta i ord alltså. Därför delar jag med mig av en av de bröllopspresenter vi fått:
Min kusin Ylva har satt ihop ett bildspel från vår bröllopshelg. Vi sitter här och ler och gråter av lycka och tacksamhet - inte bara för bildspelet i sig, utan för minnena, känslorna, omtanken och magin som finns i dem. Och så är det speciellt häftigt att se våra detaljer med någon annans ögon.
Vad en del av bilderna föreställer ska jag försöka förklara så småningom när jag smält upplevelsen lite till.
Bildspelet innehåller inga bilder från själva vigseln - den är vår.
Men det är musik till, så slå på högtalarna. Och ta fram en näsduk. Jag behövde flera.
Tobbe och Lisa gifter sig. from Ylva Bergman on Vimeo.

22 kommentarer:

  1. Jättestort grattis!! Nu vill jag också gifta mig!

    SvaraRadera
  2. U N D E R B A R T!!

    Ylva, jag hoppas du ser detta - du är fantastisk!

    SvaraRadera
  3. Ååååh!! Det är någonting magiskt med att gifta sig. Kram!

    SvaraRadera
  4. Ååh så fint! Massa grattiskramar igen...

    SvaraRadera
  5. Men så fint! Jag blir alldeles rörd. Är så glad för er s´kull. Älsk på er! Kram

    SvaraRadera
  6. Ja, nog behövdes det näsduk alltid. :) Åh, så fint! Det var så NI. Alldeles underbart Sen blev jag förstås väldigt rörd av att just min ruta var med i bildspelet också.
    Kram på er! <3

    SvaraRadera
  7. Åh så fint! Vad är det för pansare eller stridsvagn eller varenuheter när det är fem hjulpar? Fina, fina ni! Tack för att jag fick dela er dag!

    SvaraRadera
  8. Underbart. Vilket minne för livet. Grattis.

    SvaraRadera
  9. Stort grattis till er båda!
    Jättefint bildspel. Jag känner ju inte er men jag förstår att det finns mycket tanke bakom det hela och mycket som bara ni förstår!

    SvaraRadera
  10. Stort grattis till er båda! Kärleken är det bästa.

    SvaraRadera
  11. Stort grattis Lisa!

    SvaraRadera
  12. Anonym10:34 em

    Kärlek!Underbart!Vackert!//Ulrika Sofia Markus

    SvaraRadera
  13. Michael Kors Outlet Store http://www.michaelkorsoutletsstores.us.com

    Coach Purses http://www.coachpurses.eu.com

    Coach Outlet http://www.coachoutlet2016.us.com

    Tory Burch Shoes http://www.toryburch-outlet.us.org

    Longchamp Outlet http://www.longchampoutlet.in.net

    Michael Kors Handbags http://www.innnov8.com

    Coach Outlet http://www.innnovate.com

    Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoes.us.org

    Moncler Jackets http://www.monclerdownjackets.us.com

    North Face Outlet http://www.northfacestoreoutlet.in.net

    Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletstore.us.com

    Moncler Outlet http://www.moncleroutletonline.in.net

    Coach Factory http://www.maganates.com

    Coach Factory Outlet http://www.coachfactorysoutlet.in.net

    Kate Spade Outlet http://www.katesapdeoutlet.us.org

    Ray Ban Outlet http://www.raybanoutletstore.in.net

    Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoes2016.in.net

    North Face Outlet http://www.northfaceoutlets.us.org

    Coach Factory Outlet http://www.coachoutletstore.name

    Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.name

    Coach Outlet http://www.coach-outlets.us.org

    Nike Roshe Run http://www.tanie-nikerosherun.pl

    Buty Nike Air Max http://www.airmaxsprzedazdla.pl

    Nike Air Max http://www.nikeairmax.us.org

    Red Bottom Shoes http://www.redbottomshoe.in.net

    Christian Louboutin Outlet http://www.christianlouboutinoutlet.us.org

    Balenciaga Handbags http://www.balenciagaoutlets.us.com

    Balenciaga Handbags http://www.balenciaga-handbags.us.com

    Kate Spade Outlet http://www.katespadefactoryoutlet.in.net

    Toms Shoes http://www.tomshoesoutlet.us.com

    Hermes Belt http://www.hermes-belts.us.com

    Prada Outlet http://www.pradafactoryoutlet.com

    Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuittonsoutlet.us.com

    North Face Outlet Store http://www.northfaceoutletstore.in.net

    North Face Jackets http://www.north-face.in.net

    North Face http://www.north-faceoutlets.us.com

    Louis Vuitton Outlet http://www.louisvuitton-outlets.us.org

    Timberland Boots http://www.timberland-outlets.us.com

    Cheap Timberland Boots http://www.timberlandoutlet.us.com

    Tory Burch Outlet http://www.outlettoryburch.us.com

    Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletusa.us.com

    Ralph Lauren Outlet http://www.ralphlaurenstoreoutlet.us.com

    Gucci Shoes http://www.guccifactoryoutlet.name

    Gucci Outlet http://www.guccioutletco.us.com

    North Face Jackets http://www.northfacefactoryoutlet.us.com

    Prada Outlet http://www.pradaoutlets.in.net

    Hollister Clothing http://www.hollister-clothing.us.com

    Ferragamo Shoes http://www.ferragamoshoes.us.org

    Tiffany Outlet http://www.tiffany-outlets.us.com

    Tiffany Outlet http://www.tiffanycooutlet.us.com

    NFL Jerseys http://www.nfljerseys.name

    Toms Outlet http://www.outlettoms.us.com

    Cheap Jordans http://www.cheapjordans.eu.com

    North Face Outlet http://www.thenorthfaceoutlet.us.org

    Michael Kors Outlet http://www.michael-korsoutletstores.us.com

    Prada Handbags http://www.pradaoutlet.us.org

    Chan Luu Sale http://www.chanluu.us.com

    Toms Outlet http://www.tomsoutletstores.us.com

    Kate Spade Outlet http://www.katespadeoutletonline.us.org

    Beats By Dr Dre http://www.beatsbydrdre.us.org

    Coach Outlet http://www.coachstoreoutlet.us.org

    Christian Louboutin Shoes http://www.christianlouboutinshoe.eu.com

    Valentino Shoes http://www.valentinoshoes.eu.com

    Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutlet.us.org

    Coach Factory Outlet http://www.coachfactoryoutlet.us.org

    Coach Outlet Online http://www.coachoutletonlinestore.us.org

    Coach Purses http://www.coachpurse.us.com

    Kate Spade Outlet http://www.katespadefactoryoutlet.us.com

    Toms Shoes http://www.tomoutlet.us.com

    Louis Vuitton http://www.louisvuitton-outletstores.us.com

    SvaraRadera